url: cenaze-hizmetleri.html

CENAZE HİZMETLERİ

Güncelleme: 14.01.2015

Cenaze hizmetlerimiz ilan / duyuru, defin  ve nakil olmak üzere 3 kısımdan oluşmaktadır.

1) İlan / Duyuru Hizmeti

Bu işlem, vefat eden kişinin bir birinci derece yakını aracılığıyla Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü'ne gelerek merkezi duyuru sisteminden yapılmasını arzu ettiği duyuru metnini sözlü veya yazılı olarak ilgili personele iletmesiyle gerçekleşir. Daha sonra bu duyuru metni ilgili personel tarafından merkezi anons sistemiyle tüm ilçe halkına ve web sitemiz aracılığıyla sitemizi ziyaret eden tüm kullanıcılara ilan edilir.

2) Defin Hizmetleri

Bu işlemler, zabıta birimi aracılığıyla başlayan sürecin devamı niteliğindedir. Defin işlemi için vefat eden kişinin bir yakını tarafından ilgili sağlık kurumu / savcılık veya mahkemece verilecek ölüm ilamı alınacak ve Belediyemiz Mezarlıklar Amirliğine teslim edilecektir. Daha sonra sırasıyla:

  • Yıkama işlemleri için bulunduğu yerden alınması
  • Daha önceden alınmış bir kabir varsa, yerin tespiti veya yeni defin ise yer tarhsis edilmesi
  • Cenaze töreninden sonra defin işlemleri için kabristana getirilmesi ve defnedilmesi
  • Cenaze yakınları için tâziye hizmetleri

gibi defin hizmetleri Mezarlıklar Amirliğince yürütülmektedir.

Köy veya Belde belediyesinden mahalleye çevrilmiş olan mahallelerimizde bulundukları yerde defin gerçekleştirilir. Şehir merkezinde ilse Eski Mezarlığa 2012/15 sayılı Belediye Meclis Kararı gereğince defin yapılmadığından Yeni Mezarlığa defnedilmektedir. Yeni Mezar tahsisi için yine Mezarlık Amirliği'ne müracaat edilmektedir. 

Mezar tahsis ücreti 5.000 TL'dir. Bu ücret 4 taksite kadar teksitlendirilerek ödenebilmektedir. Ödeme bitiminde mezar yeri tahsis belgesi verilmektedir. Mezar yeri tahsis belgesi bulunmayan mezarlar için defini müteakip 5nci yıldan itibaren ihtiyaç duyulursa üzerine yeni defin gerçekleştirilebilmektedir.

3) Kabir / Cenaze Nakil Hizmetleri

Daha önceden defnedilmiş eski bir kabrin ilçemiz içerisinde bulunan başka bir kabristanlığa nakledilmesi hizmeti ücretsiz olarak verilmektedir.

Yeni vefat etmiş kişinin başka bir defin merkezine taşınması hizmeti ise nakil araçlarının imkanları dahilinde Belediyemiz tarafından verilmektedir.

 

Mezarlık Amirliği İrtibat Bilgileri:

Sorumlu Amir - Hasan GENÇ

Telefon Numaraları

0.262.452.1025

0.262.452.1221

 

 

Cenaze İlanları için buraya tıklayınız

Güncelleme: